Our range of products include 3.2v 6000mah lifepo4 battery cells, 3.2v,6000mah lithium peropaspate lifepo4 battery, rechargeable li-ion battery, lithium polymer battery pack, lithium phosphate 3.2 v,6000mah and 3.2v hx32700 6000mah.
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Battery Technology | Lithium Ion |
| Cell Type | 32650 |
| Battery Cell Model | 32650 |
| Battery Chemistry | CYLINDERICEL |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Battery Capacity (mAh) | 6000MAH |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Voltage | 3.2 V |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Voltage | 3.2V |
| Capacity | 6000Mah |
| Battery Type | Cell |
| Max Discharge Current | 3 C |
| Brand | HX |
| Cycle Life | 2000 Cycles |
| Chemical Composition | Lithium Battery |
| Discharge Rate | 1C |
| Filled Weight | 140gram |
| Model Name/Number | R-4114320 |
| Application | Solar Light |
| Battery Shape | Cylindrical Type |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 145 gm |
| Life Cycle | 2000+ |
Minimum order quantity: 1 Piece
3.2V 6000Mah LifePo4 Cell used for manufacturing of Solar batteries, Electronic Cigarette, Electricity Sound Box etc.
They have more than 2000 Life cycles.
High Quality cells.
Brand available: Hx, Welson, Fbtech, XTT.
Get Latest Price
| Battery Voltage | 3.2 V |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Battery Type | Cell |
| Max Discharge Current | 1 C |
| Cycle Life | 2000 Cycles |
| Application | Solar |
| Shape | Cylindrical |
| With BMS | No |
| Warranty | 1 Year |
3.2V 6000Mah LifePo4 Cell used for manufacturing of Solar batteries, Electronic Cigarette, Electricity Sound Box etc.
They have more than 2000 Life cycles.
High Quality cells.
Brand available: Hx, Welson, Fbtech, XTT.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6000 mAh |
| Voltage | 12.8V |
| Charge Current | 10A |
| Model Number | AUJ128/30 |
| Warranty | 4 Years |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 6000 -6999 mAh |
| Voltage | 12 V |
| Usage | for Solar Devices |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Type | Lithium Ion |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Battery Voltage | 3.2V |
| Battery Capacity | 6000MAH |
| Application | Solar |
| Battery Form Factor | Cylindrical |
| Battery Chemistry | LFP |
| Max Discharge Current | 1 C |
| With BMS | No |
| Battery Type | Cell |
| Warranty | 1 Year |
3.2V 6000Mah LifePo4 Cell used for manufacturing of Solar batteries, Electronic Cigarette, Electricity Sound Box etc.
They have more than 2000 Life cycles.
High Quality cells.
Brand available: Hx, Welson, Fbtech, XTT.
Get Latest Price
| Battery Voltage | 3.2V |
| Battery Capacity | 6000MAH |
| Application | Solar |
| Battery Form Factor | Cylindrical |
| Battery Chemistry | LFP |
| Max Discharge Current | 1 C |
| With BMS | No |
| Battery Type | Cell |
| Warranty | 1 Year |
3.2V 6000Mah LifePo4 Cell used for manufacturing of Solar batteries, Electronic Cigarette, Electricity Sound Box etc.
They have more than 2000 Life cycles.
High Quality cells.
Brand available: Hx, Welson, Fbtech, XTT.
Ayush Goyal (Proprietor)
Ayush Enterprises
555, Mansarover Park Road
Man Sarovar Park, New Delhi - 110032, Delhi, India