Our product range includes a wide range of auto day night switch, automatic day night light switch and ldr sensor circuit board.
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Operating Voltage | 220V |
| Switching Delay | Instant Switching |
| Rated Load Current | 10 A |
| Brand | OEM |
| Power Frequency | 50 Hz |
| Working Temperature | -20 Degree Celsius |
| IP Rating | IP65 |
| Number of wires | 4 |
| Application | Outdoor Street/Flood lights |
| Power Source | 220-240 V AC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Power Source | 220-240 V AC |
| Rate Load Current | 10 A |
| Type | LDR Sensor |
| Power Frequency | 50 Hz |
| Brand | OEM |
| Working Temperature | -20 to +50 DegC |
| IP Rating | IP65 |
| Number of wires | 4 |
| Switching | Instant |
| Warranty | 2 Years |
Minimum order quantity: 1 Piece
This is a photo-sensitive Device. It is used to turn on the light automatically when the sun goes down. This Device is suitable for automation and getting rid of the switches. The device is smart enough to detect the sunlight and make the changes in the lighting system. This device works on low-frequency noise and its smart design also saves electricity. it can be used in Street lights, Garden lights, Incandescent Lamps, LED lights etc.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Board Type | Single layered |
| Size | 5 mm |
| Type | LDR Sensor |
| Power | 10W |
| Material | Cadmium Sulfide |
| Brand | OEM |
| Thickness | 4mm |
| Usage/Application | Electrical Industry |
| Type Of Tension | AC |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ayush Goyal (Proprietor)
Ayush Enterprises
555, Mansarover Park Road
Man Sarovar Park, New Delhi - 110032, Delhi, India