Manufacturer of a wide range of products which include 20w solar street light, 12w solar street light, 5w solar street light, 9w solar street light, 12 watt solar street light and 18w all in one led street light.
₹ 3400 / Piece Get Latest Price
| Power | 20 W |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Warranty | 5 Years |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| I Deal In | New Only |
| Shipment Mode | Self Collect |
| Usage/Application | Highways |
| Return Applicable | Never |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
20W Solar street light inbuilt 18Ah lifepo-4 battery pack. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 3350 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Power | 20 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Battery Capacity | 18Ah LifePo4 Battery |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
20W Solar street light inbuilt 18Ah lifepo-4 battery pack. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Power | 12 W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Shipment Mode | Self Collect |
| Usage/Application | Highways |
| Return Applicable | Never |
| Battery Voltage | 12.8v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
12W Solar street light inbuilt 12Ah lifepo-4 battery pack. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 2650 / Piece Get Latest Price
| Power | 6 W |
| Light Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Lumens | 650 |
| Warranty | 5 Years |
| Usage | Highways, Roads |
| Battery Capacity | 6Ah LifePo4 |
Minimum order quantity: 10 Piece
5W Solar street light inbuilt 6Ah lifepo-4 battery pack. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 2240 / Piece Get Latest Price
| Power | 9 W |
| Material | Aluminium |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Warranty | 5 Years |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Shipment Mode | Self Collect |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
9W Solar street light inbuilt 6Ah lifepo-4 battery pack. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 2190 / Piece Get Latest Price
| Power | 9 W |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Certification | CE |
| Light Color | white, Pure White |
| Body Material | Aluminum |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Battery Capacity | 6Ah LifePo4 Battery |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
9W Solar street light inbuilt 6Ah lifepo-4 battery pack. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 2750 / Piece Get Latest Price
| Power | 12 W |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Shipment Mode | Self Collect |
| Battery Capacity | 12Ah LifePo4 Battery |
| Dispatch Time | 3 Days |
| Battery Voltage | 12.8v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
12W Solar street light inbuilt 12Ah lifepo-4 battery pack. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Power | 12W |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | White |
| Warranty | 5 years |
| Body | Aluminium Alloy |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 20 Watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 12kgs |
| Light Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Power | 90 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Street Light -200 Watt |
| Product Dimensions | 72L x 24W x 6H Centimeters |
| Power Source | Solar Powered |
| Special Feature | Waterproof, Motion Sensor |
| Item Weight | 2.7kg |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 60 watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 13kgs |
| Light Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 40 watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 5kgs |
| Light Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 80 Watt |
| Certification | CE |
| Weight | 15kgs |
| Light Color | white |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 30 Watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 1.6KG |
| Light Color | COOL WHITE |
| Country of Origin | Made in India |
| Light fixture form | Floodlight |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene |
| Specific Uses For Product | Garden, Yard, Driveway |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 20 Watt |
| Certification | ISI |
| Weight | 1.6kg |
| Light Color | cool white |
| Country of Origin | Made in India |
| Light Source Type | LED |
| Shade Material | Aluminium |
| Voltage | 230 Volts (AC) |
₹ 5560 / Piece Get Latest Price
| Power | 12 W |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | CE |
| Input Voltage | 12v |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | White |
| Lumens | 1560 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
12W Solar street light inbuilt 12Ah lifepo-4 battery pack with 75W solar module with Pole. Street light has 5 Years of warranty.
Features:
1) On Load Short circuit Protection.
2) Open Load Protection.
3) Reverse battery protection.
4) Reverse Panel Protection.
5) Low Battery Indication.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Solar street light |
| Wattage | 20W |
| Color Temperature | 6500 K |
| Lighting Color | Cool White (6500K) |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| warranty | 5 years |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Power Source | solor |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Warm White |
| Colour Rendering Index | 60 |
| Colour Temperature | 2700 Kelvin |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power | 70W |
| Material | Glass |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
| Light fixture form | Close to Ceiling |
| Product Dimensions | 10L x 10W x 10H Centimeters |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Power Source | Solar Powered |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power | 90W |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish Type | Powder Coated |
| Bulb Base | E27 |
| Lamp Type | Street Light |
| Shade Colour | White |
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Power | 40 W |
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Power | 18 W |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Input Voltage | 6V |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Solar Powered |
| Light Source Type | LED |
| Number of Light Sources | 144 |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
| body | aluminium alloy |
| Warranty | 2 years |
Ayush Goyal (Proprietor)
Ayush Enterprises
555, Mansarover Park Road
Man Sarovar Park, New Delhi - 110032, Delhi, India