Our range of products include 12ah lithium ferro phosphate battery, 12.8v 6ah lifepo4 lithium battery, 12.8v 18ah lifepo4 battery, 12.8v 36ah lifepo4 battery, 12.8v 24ah lifepo4 battery and 12.8v 30ah lifepo4 battery.
₹ 1150 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 10 Ah |
| Capacity | 12 Ah |
| Application | Solar |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Max Discharge Current | 1 C |
| Cycle Life | 2000 Cycles |
| Warranty | 5 Years |
| Usage/Application | for Solar Devices |
| Brand | OEM |
| Model Name/Number | 12ah battery |
| Weight | 1.8kg |
| Battery Voltage | 12.8 V |
| Voltage | 12 V |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 665 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 6 Ah |
| Usage | for Solar Appliances |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Bodhi |
| Size | 3MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1640 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 18 Ah |
| Usage | for Solar Appliances |
| Warranty | 5 Years |
| Shape | Prsimatic |
| Size | 5MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3360 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 36 Ah |
| Usage | for Solar Appliances |
| Warranty | 5 Years |
| Shape | Prsimatic |
| Size | 4MM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Lithium Iron Phosphate Battery Pack 12.8v 36Ah, 5 Years Replacement warranty & 2000 lifecycles. Specially Designed for semi integrated solar street light and other solar energy storage applications.
Get best price of 36 Ah LifePo4 Battery. For more information about Specs and delivery, kindly contact us.
₹ 2185 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 24 Ah |
| Usage | for Solar Appliances |
| Warranty | 5 Years |
| Weight | Appox. 2.5kgs |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2730 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 30 Ah |
| Usage | for Solar Appliances |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Bentork |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3900 / Piece Get Latest Price
| Battery Capacity | 40 Ah |
| Capacity | 42 Ah |
| Application | Solar |
| Usage | for Solar Appliances |
| Battery Type | Pack |
| Max Discharge Current | 1 C |
| Cycle Life | 2000 Cycles |
| Size | 3MM |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | FB Tech |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Voltage | 12.8 V |
| Voltage | 3.2V |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ayush Goyal (Proprietor)
Ayush Enterprises
555, Mansarover Park Road
Man Sarovar Park, New Delhi - 110032, Delhi, India